Archiwum

Życzenia świąteczne z Choinką Nadziei po raz kolejny

Dzieci Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół nr 9 odwiedziły 18 grudnia 2013 roku podopiecznych Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach. Pięknego zielonego świerczka otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Kobiór. Dzieci w godzinach od 10.00 do 12.00 w małych grupach zaprezentowały przygotowany program świąteczny na który złożyły się kolędy, pastorałki i wiersze. Świateczne drzewko dzieci przystroiły własnoręcznie wykonanymi ozdobami oraz osobiście mogły złożyć życzenia pensjonariuszom, ofiarując przygotowane wcześniej upominki. Dla wszystkich było to niezwykłe spotkanie i wierzymy, że Choinka Nadziei przetrwa w sercach wszystkich dając radość i właśnie nadzieję przez cały rok. Bardzo dziękuję za współpracę i pomoc uczniom i nauczycielom.Dzieci Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół nr 9 odwiedziły 18 grudnia 2013 roku podopiecznych Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach. Pięknego zielonego świerczka otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Kobiór. Dzieci w godzinach od 10.00 do 12.00 w małych grupach zaprezentowały przygotowany program świąteczny na który złożyły się kolędy, pastorałki i wiersze. Świateczne drzewko dzieci przystroiły własnoręcznie wykonanymi ozdobami oraz osobiście mogły złożyć życzenia pensjonariuszom, ofiarując przygotowane wcześniej upominki. Dla wszystkich było to niezwykłe spotkanie i wierzymy, że Choinka Nadziei przetrwa w sercach wszystkich dając radość i właśnie nadzieję przez cały rok. Bardzo dziękuję za współpracę i pomoc uczniom i nauczycielom.

SZLACHETNA PACZKA

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej realizowany na terenie naszego kraju przez Stowarzyszenie WIOSNA. W bieżącym roku szkolnym, w dniach: 15. 11 - 6.12. 2013 roku. Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w tej akcji. Dziękizaangażowaniu rodziców, nauczycieli, uczniów na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, wybrana przez nas osoba otrzymała świąteczne paczki (sztuk 10) odpowiadające jej indywidualnym potrzebom oraz marzeniom. Oprócz rzeczy materialnych (produkty spożywcze oraz chemia gospodarcza) ta osoba otrzymała również sygnał, że nie jest sama, że ma wsparcie wśród całej naszej społeczności szkolnej. Pomysłodawczyniami uczestnictwa w akcji były opiekunki S.U. panie: Bernadeta Blaumann i Maria Siersiecka.

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE Z MEDALISTKĄ OLIMPIJSKĄ

Z okazji Mikołaja odbyło sie spotkanie uczniów Zespołu Szkół nr 9 z absolwentką naszej szkoły Karoliną Nają, brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Karolina jest również sześciokrotną medalistką mistrzostw świata i pięciokrotną medalistką mistrzostw Europy. W trakcie spotkania uczniowie poznali historię kariery pochodzacej z Tychów sportsmenki oraz dowiedzieli się jak wygląda życie sportowca. Można również było zadać pytanie naszej znanej absolwentce.

MIEDZIAKI NA RUMAKI

W listopadzie w dniach 19 - 25 jak co roku tradycyjnie uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w kolejnej akcji na rzecz zwierząt Przystani Ocalenie - "Miedziaki na Rumaki". Efektem naszych wspólnych działań było zebranie sporej ilości karmy oraz rzeczy dla zwierząt, no i oczywiście przysłowiowych ,,miedziaków” na cele związane z utrzymaniem "pensjonariuszy" Przystani. W tych dniach zostało także zorganizowane spotkanie wszystkich zaangażowanych w akcje klas z prezesem Komitetu dla Zwierząt w Tychach i jednocześnie głównym opiekunem Przystani Ocalenie – Dominikiem Nawą. Na spotkaniu oglądnęliśmy film dotyczący Przystani i przedstawiający wszelkie przemiany na przestrzeni 15 lat istnienia tej placówki. Pokaz filmu był jednocześnie jego premierą, co tym bardziej nas ucieszyło. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wszelkie dary. Dziękuję uczniom i nauczycielom za aktywny udział.

Spotkanie uczniów z osobą niepełnosprawną

27.11.2013r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych w Tychach – panem Henrykiem Kalarusem oraz panią Agnieszką Galiszewską. Spotkanie prowadził pan Henryk, który jest osobą niewidomą. Opowiadał o swoich zmaganiach w codziennym życiu. Mówił o tym jak starał się włączać w aktywny nurt życia społeczno – zawodowego. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób osoby z tego typu niepełnosprawnością uczą się samodzielnego funkcjonowania. Dzieci miały możliwość zapoznania się z książkami przeznaczonymi dla osób niewidomych, pisanych systemem Braille'a. Wszyscy uczestnicy byli niezwykle zainteresowani prelekcją. Brali w niej czynny udział, zadawali wiele pytań, na które zawsze otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Z ciekawością oglądali przedmioty codziennego użytku, które przeznaczone są dla osób niewidomych.

Wolontariusze dla Przystani Ocalenie w Ćwiklicach

W sobotę 16 listopada 2013r., w supermarkecie w Mikołowie, trójka uczniów z klasy 6a oraz dwóch nauczycieli naszej szkoły uczestniczyło w zbiórce darów dla Przystani Ocalenie w Ćwiklicach. Wiktoria Koster, Dawid Antosiak oraz Patryk Lipowski zgłosili się jako wolontariusze do udziału w tej dobroczynnej akcji. Uczniowie i nauczyciele rozdawali klientom sklepu ulotki informacyjne, na temat zwierząt przebywających w Przystani oraz ich potrzeb. Wolontariusze z naszej szkoły w ten właśnie sposób służyli pomocą mieszkańcom przytuliska. Dzięki życzliwości klientów kosze z żywnością dla potrzebujących zwierząt szybko wypełniały się, co bardzo cieszyło wolontariuszy, a z całą pewnością uszczęśliwi zwierzaczki z Przystani. Serdeczne podziękowania dla Wiktorii, Dawida i Patryka oraz ich rodziców za wrażliwość i okazane serce „dla braci mniejszych”!

"SKUPMY SIĘ NA SPRAWIE"

22 października 2013 roku sala lekcyjna klasy 3a zamieniła się w salę teatralną za sprawą warsztatów w ramach kampanii SKUPMY SIĘ NA SPRAWIE. Aktorzy Teatru Banialuka z Bielska-Białej w ramach interaktywnego spektaklu o psie Brudim opowiedzieli o problemie psich nieczystości, ukazali wymiar i rodzaj zagrożenia, jakim są pozostawione psie odchody, zwrócili uwagę na odpowiedzialność właścicieli psów. Dzieci zostały zapoznane z możliwościami niwelowania problemu i uczestnicząc w kampanii zostali ambasadorami idei jako najbardziej zainteresowanych czystością miejskich trawników. Oprócz ulotek informacyjnych, ekologicznych torebek na psie odchody pamiątką są zdjęcia..., ale przede wszystkim klasa została zainspirowana do ,,Skupienia się na sprawie'' w najbliższym otoczeniu

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM

W środę 25.09.2013 roku, w bibliotece Gimnazjum nr 7, odbyły się wybory do Rady Samorzadu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej. Uczniowie klas 4-6 dokonywali wyboru swoich przedstawicieli sposród licznych kandydatów, którzy pomysłowo realizowali własne kampanie wyborcze. Przedstawicielami uczniów w roku szkolnym 2013/2014 zostali: Mikołaj Targosz z klasy 6b, Michał Szweda z klasy 6a i Agnieszka Buchta z klasy 6a. Ponadto uczniowie zadecydowali, którzy nauczyciele będą sprawowali opiekę nad Samorządem Uczniowskim. W wyniku głosowania największą ilość głosów otrzymali: pan Adam Prusakiewicz, pani Ewa Jezierska i pani Barbara Orzechowska. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy owocnej pracy.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września 2013 roku stał się dniem historycznym dla naszej szkoły. Właśnie tego dnia Szkoła Podstawowa nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach i Gimnazjum nr 7 stały się jedną szkołą: Zespołem Szkół nr 9 w Tychach. Pan Dyrektor Wojciech Rerich przywitał zgromadzonych uczniów, radę pedagogiczną oraz rodziców naszych uczniów na uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego - 2013/2014. Następnie uczniowie klas 5a i 3a (gimnazjum) zaprezentowali program artystyczny z tej okazji.

"Chodźcie śmiało do szkoły, pierwszacy, do zabawy wspólnej, do pracy. Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie,Szkoła dzisiaj serdecznie Was przyjmie!" Takimi słowami uczniowie klasy 4b powitali dzieci, które po raz pierwszy pojawiły się w szkole.

Na początku nowego roku szkolnego gronu pedagogicznemu i uczniom życzymy samych sukcesów. A gdy nadejdą ciężkie chwile to pamiętajcie „… że jeszcze tylko: wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i... Wakacje, znów będą wakacje, Na pewno mam rację wakacje będą znów…”