Wydarzenia szkolne

PODSUMOWANIE TEGOROCZNEJ AKCJI MIŚ RATOWNIK

We wtorek, 13 maja 2014 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji „Ratujemy, uczymy ratować” z udziałem ratowników z Pogotowia Ratunkowego w Tychach. Maluchy obdarowały ratowników specjalnymi naklejkami dla dzieci będących ofiarami wypadków drogowych.

To wydarzenie odbywa się w naszej szkole już od 13 lat w ramach akcji „Uśmiech dziecka”. Przez wiele lat dzieci zbierały maskotki, które przekazywane były do tyskich, pszczyńskich i katowickich karetek pogotowia. Nasze miśki pomagały prawdziwym ratownikom w ratowaniu dzieci uczestniczących w wypadkach drogowych. Taki miś – ratownik miał pomóc lekarzowi w nawiązaniu kontaktu z poszkodowanym dzieckiem, złagodzić stres i odwrócić jego uwagę od tragedii – mówi Aleksandra Hryniewicka z SP 40. – Od zeszłego roku nasz „Miś ratownik” zmienił formę. Ogłoszony został konkurs na plastyczny projekt misia – ratownika, najciekawsze projekty zostały wydrukowane w postaci naklejek, które również będą wręczane przez ratowników chorym dzieciom.

W szkole, podczas spotkania z uczniami, ratownicy zaprezentowali pokazy pomocy przedmedycznej. Dzieci mogły zobaczyć wnętrze karetki. Ale to jeszcze nie koniec. Do końca tego tygodnia we wszystkich klasach odbywać się będą warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

28 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Ziemi. W pierwszej części mogliśmy podziwiać występy uczniów, którzy  zaprezentowali wiersze i  piosenki o tematyce ekologicznej. W drugiej części nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu „Ekoklasa” , podczas którego pani wicedyrektor  Katarzyna Pietrusińska  wręczyła dyplomy przedstawicielom klas, które zajęły trzy pierwsze miejsca:
miejsce I - klasa 3a,
miejsce II  - klasa 3b
miejsce III  - klasa 2a

Główną nagrodą w był wyjazd na  warsztaty  ekologiczne do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

XII MIĘDZYREJONOWY TURNIEJ
ZESPOŁÓW SZKOLNYCH W AEROBIKU

16 kwietnia 2014r. w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Al. Piłsudskiego w Tychach odbył się XII Międzyrejonowy Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku.

     Duża popularność i ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży były bodźcem do  zorganizowania  sportowego współzawodnictwa w tej dziedzinie.  Turniej na stałe wpisał się w kalendarz imprez oświatowych w Tychach i pobliskich miejscowości powiatowych i już od 12 lat cieszy się  powodzeniem, o czym świadczy duża ilość zgłaszanych do konkursu drużyn szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Celem turnieju jest pokazanie nowego modelu rywalizacji sportowej w formie widowiskowej imprezy,  popularyzowanie aerobiku jako rekreacyjno-sportowej formy aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej,  propagowanie  aktywności ruchowej przy muzyce, zasad „fair play”, wspaniałej zabawy oraz wdrażanie do zdrowego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się widowiskową rozgrzewką wszystkich uczestniczek przeprowadzoną, w tym roku,  przez nauczyciela wychowania fizycznego, instruktorkę fitness w LO nr 2 w Tychach – mgr Joannę Sobieską. Organizacja i prowadzenie imprezy: nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 40  z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. Jerzego Ziętka w Zespole Szkół nr 9 w Tychach -  nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego, instruktor fitness - mgr Anna Klimczyk-Kijas oraz mgr Anna Mądry.  Jury obradowało w składzie: przewodnicząca - nauczyciel wychowania fizycznego w G 7 w Tychach, instruktor fitness – mgr Anna Bieniak, nauczyciel wychowania fizycznego w ZS nr 2 W Tychach, instruktor tańca – mgr Elżbieta Jakubczyk, instruktor fitness, uczestniczka wielu konwencji i szkoleń z zakresu fitness w mieście Tychy - mgr Ewa Pijanka. 
XII Międzyrejonowy Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku w tym roku otworzył Dyrektor Zespołu Szkół nr 9 w Tychach mgr Wojciech Rerich

Dzień Języków Obcych w ZS nr 9

12 kwietnia 2014 roku odbył się Dzień Języków Obcych w naszej szkole. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum zostali poddani wielu próbom. Najpierw wykonali projekt na temat wylosowanego kraju anglojęzycznego lub niemieckojęzycznego. Powstało wiele interesujących prac, które ozdobiły nasz amfiteatr. Następnie uczniowie mieli za zadanie wykazać się wiedzą na temat flag, stolic i konturów krajów przyznanych im w takcie losowania. Potem klasy w ciekawy sposób zaprezentowały informacje o wylosowanych wcześniej państwach. Był śpiew i taniec. Ogromnym zaskoczeniem dla publiczności było wykonanie rapowanego utworu o Szwajcarii napisanego przez Maćka Mikundę z klasy 2a do melodii autorstwa Bartka Kurpińskiego również z klasy 2a. Serdecznie im gratulujemy!

Najwięcej radości dostarczyli nam zawodnicy uczestniczący w obieraniu ziemniaków i podrzucaniu naleśnikami. Uczniowie prześcigali się w pomysłach podczas wypełniania tych zadań.
Jury miało trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Jednak udało się.

Warsztaty ekologiczno-integracyjne

26.03.2014 r. w naszej szkole odbyły się II warsztaty ekologiczno-integracyjne:"Zamień śmieci w fajne rzeczy". W ramach zajęć uczniowie mieli możliwość wykonania różnego rodzaju ozdób z materiałów wtórnych, takich jak rolki, plastikowe butelki, wytłoczki, gazety, sznurki. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczestników i nauczycieli wszystkim  udało się ożywić ekologiczne kotki, kurczaki, psy, które znalazły swoje miejsce w butelkowym koszyczku. Dodatkowo warsztaty uświęcił pokaz mody ekologicznej przygotowany przez uczennice klasy VI b. W roli projektantki wystąpiła Agnieszka Rybicka. Tegoroczne warsztaty ekologiczno -integracyjne przebiegły   w bardzo miłej i życzliwej atmosferze. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem pomagali sobie wzajemnie. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów.

Życzenia świąteczne z Choinką Nadziei po raz kolejny

Dzieci Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół nr 9 odwiedziły 18 grudnia 2013 roku podopiecznych Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach. Pięknego zielonego świerczka otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Kobiór. Dzieci w godzinach od 10.00 do 12.00 w małych grupach zaprezentowały przygotowany program świąteczny na który złożyły się kolędy, pastorałki i wiersze.

Świateczne drzewko dzieci przystroiły własnoręcznie wykonanymi ozdobami oraz osobiście mogły złożyć życzenia pensjonariuszom, ofiarując przygotowane wcześniej upominki. Dla wszystkich było to niezwykłe spotkanie i wierzymy, że Choinka Nadziei przetrwa w sercach wszystkich dając radość i właśnie nadzieję przez cały rok.

Bardzo dziękuję za współpracę i pomoc uczniom i nauczycielom. SZLACHETNA PACZKA

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej realizowany na terenie naszego kraju przez Stowarzyszenie WIOSNA.

W bieżącym roku szkolnym, w dniach: 15. 11 - 6.12. 2013 roku. Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w tej akcji.

Dziękizaangażowaniu rodziców, nauczycieli, uczniów na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, wybrana przez nas osoba otrzymała świąteczne paczki (sztuk 10) odpowiadające jej indywidualnym potrzebom oraz marzeniom. Oprócz rzeczy materialnych (produkty spożywcze oraz chemia gospodarcza) ta osoba otrzymała również sygnał, że nie jest sama, że ma wsparcie wśród całej naszej społeczności szkolnej. Pomysłodawczyniami uczestnictwa w akcji były opiekunki S.U. panie: Bernadeta Blaumann i Maria Siersiecka. MIEDZIAKI NA RUMAKI 2013

W listopadzie w dniach 19 - 25 jak co roku tradycyjnie uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w kolejnej akcji na rzecz zwierząt Przystani Ocalenie - "Miedziaki na Rumaki". Efektem naszych wspólnych działań było zebranie sporej ilości karmy oraz rzeczy dla zwierząt, no i oczywiście przysłowiowych ,,miedziaków” na cele związane z utrzymaniem "pensjonariuszy" Przystani.

W tych dniach zostało także zorganizowane spotkanie wszystkich zaangażowanych w akcje klas z prezesem Komitetu dla Zwierząt w Tychach i jednocześnie głównym opiekunem Przystani Ocalenie – Dominikiem Nawą.

Na spotkaniu oglądnęliśmy film dotyczący Przystani i przedstawiający wszelkie przemiany na przestrzeni 15 lat istnienia tej placówki. Pokaz filmu był jednocześnie jego premierą, co tym bardziej nas ucieszyło. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wszelkie dary.

Dziękuję uczniom i nauczycielom za aktywny udział. Spotkanie uczniów z osobą niepełnosprawną

27.11.2013r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych w Tychach – panem Henrykiem Kalarusem oraz panią Agnieszką Galiszewską.

Spotkanie prowadził pan Henryk, który jest osobą niewidomą. Opowiadał o swoich zmaganiach w codziennym życiu. Mówił o tym jak starał się włączać w aktywny nurt życia społeczno – zawodowego. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób osoby z tego typu niepełnosprawnością uczą się samodzielnego funkcjonowania. Dzieci miały możliwość zapoznania się z książkami przeznaczonymi dla osób niewidomych, pisanych systemem Braille'a.
 

Wszyscy uczestnicy byli niezwykle zainteresowani prelekcją. Brali w niej czynny udział, zadawali wiele pytań, na które zawsze otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Z ciekawością oglądali przedmioty codziennego użytku, które przeznaczone są dla osób niewidomych. Wolontariusze dla Przystani Ocalenie w Ćwiklicach

W sobotę 16 listopada 2013r., w supermarkecie w Mikołowie, trójka uczniów z klasy 6a oraz dwóch nauczycieli naszej szkoły uczestniczyło w zbiórce darów dla Przystani Ocalenie w Ćwiklicach.

Wiktoria Koster, Dawid Antosiak oraz Patryk Lipowski zgłosili się jako wolontariusze do udziału w tej dobroczynnej akcji.

Uczniowie i nauczyciele rozdawali klientom sklepu ulotki informacyjne, na temat zwierząt przebywających w Przystani oraz ich potrzeb.

Wolontariusze z naszej szkoły w ten właśnie sposób służyli pomocą mieszkańcom przytuliska. Dzięki życzliwości klientów kosze z żywnością dla potrzebujących zwierząt szybko wypełniały się, co bardzo cieszyło wolontariuszy, a z całą pewnością uszczęśliwi zwierzaczki z Przystani.

Serdeczne podziękowania dla Wiktorii, Dawida i Patryka oraz ich rodziców za wrażliwość i okazane serce „dla braci mniejszych”! "SKUPMY SIĘ NA SPRAWIE" 22 października 2013 roku sala lekcyjna klasy 3a zamieniła się w salę teatralną za sprawą warsztatów w ramach kampanii SKUPMY SIĘ NA SPRAWIE. Aktorzy Teatru Banialuka z Bielska-Białej w ramach interaktywnego spektaklu o psie Brudim opowiedzieli o problemie psich nieczystości, ukazali wymiar i rodzaj zagrożenia, jakim są pozostawione psie odchody, zwrócili uwagę na odpowiedzialność właścicieli psów. Dzieci zostały zapoznane z możliwościami niwelowania problemu i uczestnicząc w kampanii zostali ambasadorami idei jako najbardziej zainteresowanych czystością miejskich trawników. Oprócz ulotek informacyjnych, ekologicznych torebek na psie odchody pamiątką są zdjęcia..., ale przede wszystkim klasa została zainspirowana do ,,Skupienia się na sprawie'' w najbliższym otoczeniu .